Click here to download the high definition PDF file of the Program.
Conference Lecture Program
(Legenda: KN = Key-Note Lecture ; IL = Invited Lecture; CL = Contributed Lecture; EP = Elevated Pitch)
Monday, 24 June 2019 – Naples
(Aula Magna, Complex of San Giovanni, Federico II University)
Time | Session |
8.10 | Transfer by hydrofoil from Sorrento to Naples |
09.45-10.30 |
(Day Chairman: Vincenzo Busico, Federico II U-Naples, Italy) |
10.30-11.15 |
1. Sustainable Polymers for a Circular Economy |
11.15-11.30 | Coffee break |
11.30-12.15 |
- KN2: Rolf Mülhaupt (U-Freiburg, Germany) |
12.15-13.00 |
- KN3: Markus Gahleitner (Borealis, Linz, Austria) |
13.00-14.30 | Lunch |
14.30-15.00 |
- IL1: Frank Kuijpers (SABIC, Sittard, Netherlands) |
15.00-15.30 |
- IL2: Kate Geraghty (Dow Europe GmbH, Horgen, Switzerland) |
15.30-16.00 |
- IL3: Gus Hutras (Braskem S.A., Philadelphia, PA, USA) |
16.00-16.15 | Coffee break |
16.15-17.30 |
- Brainstorming and Open Discussion ((Industry&Academia) |
17.45 | Transfer by coach to Sorrento |
20.30-22.30 |
Dinner |
Tuesday, 25 June 2019 – Sorrento
(Hilton Sorrento Palace Conference Center - Sala Ulisse)
Time | Session |
08.45-09.00 | Opening Remarks (Vincenzo Busico, Federico II U-Naples, Italy) |
09.00-10.30 |
2. Catalyst Design |
10.30-10.45 |
- EP1: Christian Ehm (Federico II U-Naples, Italy) |
10.45-11.00 |
- EP2: Manuel Schnitte (U-Konstanz, Germany) |
11.00-11.30 | Coffee break |
11.30-11.50 |
- CL1: Peter H. M. Budzelaar (Federico II U-Naples, Italy) |
11.50-12.10 |
- CL2: Shixuan (Bruce) Xin (Petrochina, Beijing. China) |
12.10-12.30 |
- CL3: Victor Quiroga (Arlanxeo, Geleen, Netherlands) |
12.30-12.45 |
- EP3: Giorgia Zanchin (ISNAC-CNR, Milan, Italy) |
12.45-13.00 |
- EP4: Laura Falivene (KAUST, Jeddah, Saudi Arabia) |
Lunch break | |
16.00-17.00 |
3. Reaction Kinetics and Mechanistic Studies |
17.00-17.20 |
- CL4: Jeff Brinen (ExxonMobil, Baytown, TX, USA) |
17.20-17.40 |
- CL5: Timothy McKenna (CPE, U-Lyon, France) |
17.40-18.00 | Coffee break |
18.00-18.15 |
- EP5: Yue Yu (CPE, U-Lyon, France) |
18.15-18.30 |
- EP6: Mikhail Matsko (Boreskov Institute of Catalysis, Novosibirsk, Russia) |
18.30-18.45 |
- EP7: Yi Luo (Dalian-U, China) |
18.45-19.00 |
- EP8: Francesco Zaccaria (Federico II U-Naples and U-Perugia, Italy) |
19.00-19.30 |
- IL4: Cristiano Zuccaccia (U-Perugia, Italy) |
19.45-21.00 | Dinner |
21.00-... | Poster Session 1 (with Open Bar) |
Wednesday, 26 June 2019 – Sorrento
(Hilton Sorrento Palace Conference Center - Sala Ulisse)
Time | Session |
08.45-10.45 |
4. Heterogeneous Catalysts |
10.45-11.00 |
- EP9: Boping Liu (SCAU, Guangzhou, China) |
11.00-11.15 |
- EP10: David Trummer (ETH Zurich, Switzerland) |
11.15-11.30 | Coffee break |
11.30-11.50 |
- CL6: Vincent Monteil (CPE, U-Lyon, France) |
11.50-12.10 |
- CL7: Zhiquiang Fan (Zhejiang-U, Hangzhou, China) |
12.10-12.30 |
- CL8: Virendrakumar Gupta (Reliance, Navi Mumbai, India) |
12.30-12.45 |
- EP11: Toshiya Uozumi (Toho Titanium, Chigasaki, Japan) |
12.45-13.00 |
- EP12: Bodo Richter (Evonik, Hanau-Wolfgang, Germany) |
13.00-13.30 |
- IL5: Gerwin Wijsman (Grace, Worms, Germany) |
Lunch break | |
16.00-17.00 |
5. Molecular Catalysts |
17.00-17.20 |
- CL9: Jean-Charles Buffet (U-Oxford, UK) |
17.20-17.40 |
- CL10: Wen-Hua Sun (ICCAS, Beijing, China) |
17.40-18.00 |
- CL11: Takeshi Shiono (Hiroshima-U, Japan) |
18.00-18.20 | Coffee break |
18.20-18.35 |
- EP13: Philip Kenyon (U-Oxford, UK) |
18.35-18.50 |
- EP14: Giovanni Ricci (ISMAC-CNR, Milan, Italy) |
18.50-19.20 |
- IL6: Kotohiro Nomura (Tokyo Metropolitan-U, Japan) |
19.45-21.00 | Dinner |
21.00-... | Poster Session 2 (with Open Bar) |
Thursday, 27 June 2019 – Sorrento
(Hilton Sorrento Palace Conference Center - Sala Ulisse))
Time | Session |
08.45-09.45 |
6. Materials Properties and Characterizations |
09.45-10.00 |
- EP15: Rocco Di Girolamo (Federico II U-Naples, Italy) |
10.00-10.15 |
- EP16: Alberto Ortìn (Polymer Char, Valencia, Spain) |
10.15-10.35 |
- CL12: Tibor Macko (Fraunhofer Institute Darmstadt, Germany) |
10.35-10.50 |
- EP17: Simon Jantaç (UCT Prague, Czech Republic) |
10.50-11.10 | Coffee break |
11.10-11.25 |
- EP18: Tsutomu Uzawa (Toho Titanium, Chigasaki, Japan) |
11.25-11.40 |
- EP19: Tigran Margossian (DSM Ahead, Geleen, Netherlands) |
11.40-12.00 |
- CL13: Theo Tervoort (ETH Zurich, Switzerland) |
12.00-12.20 |
- CL14: Mike T. C. Chung (Penn State-U, Pittsburgh, PA, USA) |
12.20-12.50 |
- IL7: Roberto Pantani (U-Salerno, Italy) |
Lunch break | |
16.00-17.00 |
7. Novel Catalystic and Catalytic Routes to New Materials |
17.00-17.15 |
- EP20: Carmine Capacchione (U-Salerno, Italy) |
17.15-17.30 |
- EP21: Hongfan Hu (Petrochina, Beijing, China) |
17.30-17.45 |
- EP22: Giovanni Talarico (Federico II U-Naples, Italy) |
17.45-18.00 |
- EP23: Jean Raynaud (CPE, U-Lyon, France) |
18.00-18.20 | Coffee break |
18.20-18.50 |
- IL8: Christophe Boisson (ESCPE Lyon, France) |
18.50-19.20 |
- IL9: Adam S. Veige (U-Florida, USA) |
20.00-... | DPI Poster Session (for DPI Affiliates only; with Dinner & Open Bar) |
Friday, 28 June 2019 – Sorrento
(Hilton Sorrento Palace Conference Center - Sala Ulisse)
Time | Session |
09.00-10.00 |
8. Future Trends |
10.00-10.20 |
- CL15: Antonio Vittoria (Federico II U-Naples, Italy) |
10.20-10.50 |
- IL10: Julie Kornfield (Caltech, Pasadena, CA, USA) |
10.50-11.10 | Coffee Break |
11.10-12.10 |
- KN11: Maurits Van Tol (Senior VP Innovation & Technology, Borealis AG, Vienna, Austria) |
12.10-12.40 | - Best-Poster Lecture |
12.40-13.00 | - Best-Posters Awards & Adjourn |
International Advisory Board: Vincenzo Busico (LSP), Roberta Cipullo (LSP), Jacques Joosten (DPI), Minoru Terano (Japan Advanced Institute of Science and Technology, JAIST)
|